האם להתקין WIN10?

בזמן שנרשמו יותר מ-14 מיליון הורדות של מערכת ההפעלה Windows 10 החדשה שהושקה השבוע, רבים עדיין מתלבטים האם זה הזמן לשדרג את המחשב שברשותם. אם אתם משתמשי Windows 7 ומעלה, וכבר קיבלתם את ההודעה שהעדכון שלכם הגיע, כדאי לכם לחשוב עוד רגע אחד לפני שאתם ממהרים ללחוץ על כפתור השדרוג, ולבדוק האם בכלל מומלץ לכם לעדכן.

התגובות על המערכת ללא ספק חיוביות מאוד. ממשק האריחים המייגע הוחלף לטובת כפתור התחל שחזר במלוא הדרו עם תפריט חדש ואינטראקטיבי. הוספה אפשרות לעבוד עם מספר שולחנות עבודה וירטואליים במקביל (כן משתמשי לינוקס, אנחנו יודעים), ואפילו לגרור יישומים משולחן אחד לשני בקלות. כמו כן יש חיפוש מהיר בכל חלקי המערכת, עוזרת אישית שעונה לשם קורטנה (Cortana) אך לא במהדורה בעברית, דפדפן חדש ומהיר ועוד. אבל עם כל היתרונות, אין הדבר אומר כי לאחר השדרוג הכל יעבוד חלק כמו שצריך.

חומרה ישנה, מערכת חדשה
מיקרוסופט החלה לעבוד על התאמת המחשבים לעדכון בעוד מועד, אך אין זה אומר כי המחשב אכן יפעל כמו שצריך לאחר השדרוג. יכולים להיות התקנים שלא יפעלו כראוי, יכול להיות שיהיו חסרים דרייברים שמתאימים ל-Windows 10, תוכנות שלא יתפקדו או חלילה – קבצים אישיים שיימחקו. לכן, לפני שבכלל משדרגים יש לבדוק כי המחשב בכלל מסוגל לתמוך במערכת החדשה

Windows מגיעה עם מערך גדול של דרייברים (התוכנה שמחברת בין החומרה למערכת ההפעלה) והיא מסוגלת לאתר בעצמה את הדרייברים שזקוקים להם, אולם לא מומלץ להסתמך רק על זה. לכן, אם מדובר במחשב שולחני של חברה גדולה כמו דל (Dell) או לנובו (Lenovo), מומלץ להיכנס לאתר היצרן, לאתר את הדגם הכתוב על המדבקה שעל המחשב, ולבדוק האם קיימים דרייברים מעודכנים ל-Windows 10. אם זהו מחשב נייח המורכב ממספר חלקים, יש לזהות את לוח האם (Mainboard) על ידי שימוש בתוכנות שונות כמו CPU-Z, להיכנס לאתר היצרן ולבדוק שם האם יש דרייברים לתמיכה במערכת החדשה.

Windows 10 Task view

לא לשדרג ניידים, כרגע
בכוונת תחילה הדגשנו בפסקה הקודמת את עניין המחשב הנייח, כי בכל הקשור למחשב נייד הסיפור הוא שונה. מדוע? כי בנייד ישנם לרוב התקנים לא סטנדרטיים כמו משטח המגע של העכבר, לחצני הפעלה מהירה לצד המקלדת, תוכנה לעבודה חכמה של הסוללה ועוד, חלק מרכיבים אלו דורשים דרייבר ייעודי של יצרן המחשב. לכן, אם ברשותכם מחשב נייד, חשוב לא להסתמך על סיכויי ההצלחה של מיקרוסופט בזיהוי נכון של ההתקנים, ומומלץ לבצע בדיקה באתר היצרן. אם מוצאים דרייברים חדשים, יש להורידם ולשמור לפני השדרוג. באם אין דרייבר מעודכן, אנו ממליצים בחום להמתין עד אשר זה יקרה, כי אחרת יכול להיות כי המחשב הנייד לא יתפקד כראוי לאחר השדרוג.

מה אתם עושים עם המחשב?
עם הסיכון שבשדרוג, נשאלת השאלה מה אתם למעשה עושים עם המחשב – האם הוא משמש אתכם רק לגלישה באינטרנט, לשוחח עם חברים ולצפות במסמכים ומוזיקה? או אולי שאתם שומרים עליו את כל אוסף התמונות החשוב של המשפחה? כאן נכנס שיקול מכריע האם לשדרג בכלל, שכן מחשב שאין בו שימוש יתר ולא שמור עליו מסמכים, אין דאגה יתרה כי התוכן יימחק ויהיו בעיות כאלה ואחרות שכן לכל היותר משנמכים
(התקנה מחדש) לגרסה הקודמת, אך מי שברשותו קבצים חשובים השמורים על המחשב מומלץ שלכל הפחות יגבה. ומה עם מי שעובד עם תוכנות מיוחדות או בעל עסק המשתמש בו לניהול העסק? חשוב עוד יותר שלא לבצע את השדרוג לפני שבודקים כי התוכנות יפעלו לאחר העדכון. מומלץ לבדוק קודם לכן עם יצרנית התוכנה.

Windows 10 virtual desktop

לשדרג או להתקין מחדש?
מיקרוסופט מציעה מספר דרכים לשדרג ל-Windows 10. הנוחה והפשוטה ביותר היא דרך מנגנון העדכונים הפנימי של המערכת, המציע שדרוג והתקנה בצורה קלה ללא חשש לתוכן האישי של המשתמש וללא צורך בעבודת הכנה לפני כן. זוהי הדרך המומלצת ביותר אולם בדרך זו, העדכון מופץ בהדרגה ולכן לא כולם יוכלו לשדרג כבר בימים הקרובים.

אפשרות אחרת היא להוריד את קובץ ההתקנה באופן ידני, להריץ אותו על המחשב ולהתחיל התקנה נקייה. דרך זו אמנם מבטיחה כי תוכלו לשדרג במהירות בלי להמתין להודעה ממיקרוסופט, אבל זה אומר כי ההתקנה מתבצעת באופן ‘נקי’, מה שימחוק את כל התוכנות וההגדרות האישיות שלכם במערכת.

האפשרות השלישית היא להוריד באותו האופן את הקובץ הידני, אך לצרוב אותו בתקליטור DVD כך שאפשר לבצע התקנה ישירות ממנו. אבל, יש לזכור כי נדרש קוד מקורי ורשמי של מיקרוסופט לצורך השדרוג. מי שמבין מעט יודע כי שתי הדרכים האחרונות הן נכונות יותר שכן מדובר בהתקנה חדשה ולא טלאי נוסף על ההתקנה הקיימת, אולם כאמור זה דורש היערכות מראש.

גיבוי גיבוי גיבוי
אז אם כבר קיבלתם את ההחלטה שאתם עושים את הצעד, ומשדרגים, אז יש להיערך לכך מראש. תחילה, לגבות את כל הקבצים האישיים על התקן חיצוני שאינו מחובר למחשב בזמן ההתקנה כמו דיסק און קי או דיסק קשיח חיצוני. אנחנו בעיקר מדברים על קבצים חשובים כמו תמונות, מסמכים, שמירות של משחקים לגיימרים שבינכם, ועוד.

בכל הנוגע ליישומים המותקנים, מומלץ לעבור יישום יישום ולבדוק האם יש בו תוכן שאתם זקוקים לו שאינו נשמר כקובץ במחשב כמו הגדרות שונות, ססמאות, פרופיל דפדפן, ייצוא של מועדפים וכדומה. כל אלו יש לגבות באופן ידני בין אם זה ייצוא של ההגדרות או שימוש בצילום מסך ושמירה כקובץ תמונה בהתקן חיצוני.

מה הדרך שבחרתם? לעוד תשובות לשאלות אפשר להציץ באתר מיקרוסופט וכמובן אתם מוזמנים לשאול אותנו כאן בתגובות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *